PORTAL
                                   FORUM
                                ALBUM ZDJĘĆ
                             UŻYTKOWNICY
                          FAQ   BBCode
                       STATYSTYKI
                    DOWNLOAD

Forum dźwigowe - Dźwigi, Windy osobowe, towarowe, Żurawie

 

Dyskusje na temat dźwigów.

 Szukaj • Grupy • Rejestracja • Zaloguj
 Ogłoszenie 
Jeżeli nie masz jeszcze konta załóż je.

Kontakt: admin@forum-dzwigi.pl
https://www.facebook.com/forumdzwigi/

Partnerzy serwisu:
katalog-budowlany.pl - Katalog serwisów branży budowlanej
wynajempomp.pl - rozwiązania pompowe dla budownictwa i nie tylko

Poprzedni temat :: Następny temat
Dobór lin - norma ?
Autor Wiadomość

pixem 
Nowy użytkownik

Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 2

Wysłany: |8 Cze 2016|, o 20:46   Dobór lin - norma ?

Witam,
mam pytanie trochę obok tematu, ale mam nadzieję, że pomożecie.
Generalnie chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś normy według, których dobiera się liny ? Producenci podają tylko maksymalną wytrzymałość, ale już informacji o wytrzymałości zmęczeniowej nie ma (nie wiem więc jak często wymieniać linę i czy to normalne że wytrzymuje on mniej niż rok). Rzadko, który producent podaje też na jakie kolo ( o jakiej średnicy) można zawiesić linę. Znalazłem tą informacje tylko u dwóch i są one inne.
Kolejna sprawa to informacja co świadczy o konieczności wymiany liny. Chciałbym mieć jakąś normę na którą mogę się powołać, która by mówiła, że np. jak 5 drutów na odcinku 1m jest zerwane to line trzeba wymienić, a jak mniej to jeszcze może działać.

Są takie normy ?
 
 

gulin 
Administrator


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 143
Skąd: GRUDZIĄDZ

Wysłany: |9 Cze 2016|, o 12:19   

Normy są napewno,ale wątpie czy zmieniły się od lat mojego szkolenia.
Możesz poszukać na UDT lub zadać im pytanie poprzez formularz na stronie,bardzo chętnie odpowiadają.
Ja tym czasem mogę napisać co wiem.
Jeśli znajdziemy obecne normy bedziemy mogli je zweryfikować z moimi informacjami z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych :mrgreen:


Czynniki decydujące o dalszej eksploatacji lub wymianie liny to:
-liczba pęknietych drutów,
-zmniejszenie średnicy,spowodowane np. zniszczeniem rdzenia (zmniejszenie srednicy o 10% kwalifikuje linę do wymiany)
-zmniejszenie sprężystości liny,
-korozja zewnętrzna i wewnętrzna,
-rozlużnienie splotek i drutów,
-odkształcenia liny(trwałe spłaszczenia lub zgrubienia)

Lina nadaję się do niezwłocznej wymiany w przypadku:
-zerwania całej splotki,
-stwierdzenia pęknięcia ponad 70% wszystkich drutów w jednej splotce na długości 30 średnic liny,
-powstania na linie pętli lub korkociągu,

Oczywiście w w/w czynnikach należy brać pod uwagę jeszcze w jakich warunkach żuraw pracuje.
Co do doboru liny....hmm..tu bedzie problem....generalnie montujemy linę opisaną w dtr żurawia....zamiennik oryginalnej liny jest możliwy do wyliczenia,ale nie chciałbym sie tego podejmować z uwagi na wielość aspektów,które trzeba uwzględnić....m.in. zachowanie podzespołów żurawia we współpracy z np. inną średnicą(np. wspomniane przez ciebie krążki linowe).

Ogólnie liny do żurawii są zbudowane z drutu o wytrzymałości od 1570-1960MPa.Większa wytrzymałość działa na niekorzyść gdyż odznacza się kruchością materiału.

Przykładowy zakres srednic lin stalowych pasujący do krążków linowych:
14-20mm pasują do srednicy krążka 465-565mm przy szerokości zewnętrznej łoża liny 55mm wysokości całkowitej krążka mierzonej od dna łoża 400-500mm.

Więc jak widać pole manewru dla kombinacji z wymianą liny na np. tańszą jest bardzo znikome.
Jeśli masz problem z nadmiernie zużywającą się liną możliwe,że właśnie jest ona nieprawidłowa do danej wciągarki i żurawia.



Katalog norm wyszukany w necie:

http://www.narzedziownie....k&i=738&n=23260

Wygląda na to,że za wiele się nie zmieniło ;-)
 
 

pixem 
Nowy użytkownik

Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 2

Wysłany: |13 Cze 2016|, o 18:55   

Dziękuję za odpowiedź, w katalogu, który podałeś znalazłem normy, w których może coś być (PN-ISO 4308-1:1998 ; PN-EN 12385-3+A1:2008 ; PN-90/M-80255). Teraz muszę je gdzieś wypożyczyć i zobaczyć.
Z tego co piszesz to przesłanek do wymiany liny jest dużo, mam tylko nadzieje, że dokładnie określa to właśnie norma, bo jak dobiorę line i się ona zerwie to tłumaczenie że tak się dowiedziałem na forum nie byłoby dobrze widziane :D Podobnie z doborem. Ty mówisz, że dobierasz line według dtr urządzenia, a ja właśnie mam zrobić urządzenie i sporządzić dtr według jakiejś normy. No chyba, że jednak takie urządzenia robi się na podstawie własnych doświadczeń to mam problem. Na szczęście do elementu z lina ludzie nie będą mieli dostępu przy normalnej pracy to mogę się uczyć na błędach :D

Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś normy, których nie znalazłem, a określają one jak dobierać i kiedy wymieniać liny to proszę o podanie.
 
 

Pan H 
Użytkownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2015
Posty: 25

Wysłany: |15 Cze 2016|, o 22:58   

Dodam do kolegi gulin :
Zmieniamy linę gdy miało miejsce dotknięcie do linii napowietrznej

przeskoczył łuk elektryczny

nastąpiło zwiększenie liny z nominałem (miałem taki przypadek w LG 1750) 5 do % zależy jaka budowa rdzenia liny

spłaszczenie odcinków liny

koszowe przesunięcia splotek

wystąpienie rdzenia

większość typów korozji

kolor liny

temat rzeka pewnie każdy może coś dopisać

często pęknięte druty nie dyskwalifikują liny jednak duża ilość wystających drutów może zmniejszyć wytrzymałość całej liny u nas dozór dopuszcza usuwanie wystających drutów ale oczywiście w pewnych normach. Jeszcze pytanie o jakie liny chodzi czy nośne , ruchome . nieruchome?
Ostatnio zmieniony przez Pan H |15 Cze 2016|, o 23:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Forum dźwigowe - Dźwigi, Windy osobowe, towarowe, Żurawie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group  template created by szpak 

Pliki Cookies

© 2007-2021 Forum Dźwigowe