Wysłany: |8 Cze 2016|, o 19:46 Dobór lin - norma ?
Witam,
mam pytanie trochę obok tematu, ale mam nadzieję, że pomożecie.
Generalnie chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś normy według, których dobiera się liny ? Producenci podają tylko maksymalną wytrzymałość, ale już informacji o wytrzymałości zmęczeniowej nie ma (nie wiem więc jak często wymieniać linę i czy to normalne że wytrzymuje on mniej niż rok). Rzadko, który producent podaje też na jakie kolo ( o jakiej średnicy) można zawiesić linę. Znalazłem tą informacje tylko u dwóch i są one inne.
Kolejna sprawa to informacja co świadczy o konieczności wymiany liny. Chciałbym mieć jakąś normę na którą mogę się powołać, która by mówiła, że np. jak 5 drutów na odcinku 1m jest zerwane to line trzeba wymienić, a jak mniej to jeszcze może działać.
Normy są napewno,ale wątpie czy zmieniły się od lat mojego szkolenia.
Możesz poszukać na UDT lub zadać im pytanie poprzez formularz na stronie,bardzo chętnie odpowiadają.
Ja tym czasem mogę napisać co wiem.
Jeśli znajdziemy obecne normy bedziemy mogli je zweryfikować z moimi informacjami z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych
Czynniki decydujące o dalszej eksploatacji lub wymianie liny to:
-liczba pęknietych drutów,
-zmniejszenie średnicy,spowodowane np. zniszczeniem rdzenia (zmniejszenie srednicy o 10% kwalifikuje linę do wymiany)
-zmniejszenie sprężystości liny,
-korozja zewnętrzna i wewnętrzna,
-rozlużnienie splotek i drutów,
-odkształcenia liny(trwałe spłaszczenia lub zgrubienia)
Lina nadaję się do niezwłocznej wymiany w przypadku:
-zerwania całej splotki,
-stwierdzenia pęknięcia ponad 70% wszystkich drutów w jednej splotce na długości 30 średnic liny,
-powstania na linie pętli lub korkociągu,
Oczywiście w w/w czynnikach należy brać pod uwagę jeszcze w jakich warunkach żuraw pracuje.
Co do doboru liny....hmm..tu bedzie problem....generalnie montujemy linę opisaną w dtr żurawia....zamiennik oryginalnej liny jest możliwy do wyliczenia,ale nie chciałbym sie tego podejmować z uwagi na wielość aspektów,które trzeba uwzględnić....m.in. zachowanie podzespołów żurawia we współpracy z np. inną średnicą(np. wspomniane przez ciebie krążki linowe).
Ogólnie liny do żurawii są zbudowane z drutu o wytrzymałości od 1570-1960MPa.Większa wytrzymałość działa na niekorzyść gdyż odznacza się kruchością materiału.
Przykładowy zakres srednic lin stalowych pasujący do krążków linowych:
14-20mm pasują do srednicy krążka 465-565mm przy szerokości zewnętrznej łoża liny 55mm wysokości całkowitej krążka mierzonej od dna łoża 400-500mm.
Więc jak widać pole manewru dla kombinacji z wymianą liny na np. tańszą jest bardzo znikome.
Jeśli masz problem z nadmiernie zużywającą się liną możliwe,że właśnie jest ona nieprawidłowa do danej wciągarki i żurawia.
Dziękuję za odpowiedź, w katalogu, który podałeś znalazłem normy, w których może coś być (PN-ISO 4308-1:1998 ; PN-EN 12385-3+A1:2008 ; PN-90/M-80255). Teraz muszę je gdzieś wypożyczyć i zobaczyć.
Z tego co piszesz to przesłanek do wymiany liny jest dużo, mam tylko nadzieje, że dokładnie określa to właśnie norma, bo jak dobiorę line i się ona zerwie to tłumaczenie że tak się dowiedziałem na forum nie byłoby dobrze widziane :D Podobnie z doborem. Ty mówisz, że dobierasz line według dtr urządzenia, a ja właśnie mam zrobić urządzenie i sporządzić dtr według jakiejś normy. No chyba, że jednak takie urządzenia robi się na podstawie własnych doświadczeń to mam problem. Na szczęście do elementu z lina ludzie nie będą mieli dostępu przy normalnej pracy to mogę się uczyć na błędach :D
Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś normy, których nie znalazłem, a określają one jak dobierać i kiedy wymieniać liny to proszę o podanie.
Dodam do kolegi gulin :
Zmieniamy linę gdy miało miejsce dotknięcie do linii napowietrznej
przeskoczył łuk elektryczny
nastąpiło zwiększenie liny z nominałem (miałem taki przypadek w LG 1750) 5 do % zależy jaka budowa rdzenia liny
spłaszczenie odcinków liny
koszowe przesunięcia splotek
wystąpienie rdzenia
większość typów korozji
kolor liny
temat rzeka pewnie każdy może coś dopisać
często pęknięte druty nie dyskwalifikują liny jednak duża ilość wystających drutów może zmniejszyć wytrzymałość całej liny u nas dozór dopuszcza usuwanie wystających drutów ale oczywiście w pewnych normach. Jeszcze pytanie o jakie liny chodzi czy nośne , ruchome . nieruchome?
Ostatnio zmieniony przez Pan H |15 Cze 2016|, o 22:04, w całości zmieniany 1 raz
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum